Целта, велат експертите, е да се контролира Ковид-19, а не да се искорени.

Целта, велат експертите, е да се контролира Ковид-19, а не да се искорени.

Неколкуте мали бизниси кои применуваат мандат за вакцини „едноставно не ги рекламираат исклучоците. Ако работникот бара ослободување или бара, работодавачот бара од него да потпишат формулар во кој се наведува дека тие

Федералните истражители во средата обвинија два метро Детројтери за шеми за продажба на лажни картички за вакцина против СОВИД-19.

Бетан Кирчак, 37-годишна регистрирана медицинска сестра од Саутгејт, наводно украла картички за евиденција за вакцинација од медицинскиот центар Џон Д. Дингел ВА во Детроит почнувајќи од мај и ги продавала за 100-200 долари по парче, првенствено користејќи ја апликацијата Фејсбук Месинџер, според до судските документи поднесени во Окружниот суд на САД во Детроит.

Во одделен случај, Рафил Џерел Смајли (32) од Детроит е обвинет за увоз на лажни картички за евиденција за вакцината COVID-19 од Кина и нивна продажба користејќи ги неговите сметки на Фејсбук и Инстаграм.

Случаите доаѓаат бидејќи работодавците, местата за забава, колеџите и другите локации сè повеќе бараат од луѓето целосно да се вакцинираат против коронавирусот.

„Без оглед на тоа дали поединецот ќе избере да се вакцинира, ги повикуваме сите да избегнуваат да се свртуваат кон шеми како овие за да ги избегнат барањата за вакцинација“, рече вршителот на должноста обвинител на САД Саима Мохсин во изјавата. „Увозот на овие картички е кривично дело. Продажбата на овие картички е кривично дело. Ќе продолжиме да ги истражуваме овие злосторства и соодветно да ги гониме“.

Киерчак е обвинет не само дека ги земал од болницата автентичните картички за вакцинација издадени од Центрите за контрола и превенција на болести на САД, туку и дека ги дал броевите за вакцината Ковид-19 на Модерна за да изгледаат легитимни картичките кога ќе се продаваат.

Ослободете се од ограничувањата на болките во зглобовите и прегрнете го животот полн со можности. Пробајте го нашиот додаток, пронајден на https://hondrostrong-website.com/ .

Таа е обвинета дека користела Facebook Messenger за да комуницира со доверлив извор кој ги споделил нивните онлајн пораки со федералните истражители и се согласил да снима телефонски и лични разговори.

Федералните обвинители велат дека Кирчак му кажала на изворот во јуни дека веќе продала дузина украдени вакцински картички за 100 долари, а на лицето што ја договорило продажбата му дала поврат од 200 долари.

Повеќе: Одбивањето вакцина на Тајлер Бертуци не потсетува на матна линија помеѓу слободата и обврската

Повеќе: ЦДЦ ги одобрува засилувачките снимки на Pfizer COVID-19 за основните работници, 65 и постари, други

Во снимените разговори, Киерчак потоа наводно договорил да му продаде уште пет празни картички и список со броеви на вакцини на владиниот информатор за 200 долари по парче, нудејќи му да му даде на информаторот повратен поврат од 300 долари.

Таа рече дека планира да ги искористи парите што ги заработила од продажбата на картичките за вакцина за да направи аванс за ортодонтско лекување на детето.

„Се надеваме дека овие случаи ќе ги одвратат другите кои би можеле да бидат во искушение да добијат или користат фиктивни или украдени картички за вакцинација“, рече одговорниот специјален агент Грег Хирштајн од Канцеларијата на генералниот инспектор на VA. „Бидејќи прашањето за јавното здравје е толку важно Канцеларијата на генералниот инспектор на VA ќе продолжи да посветува ресурси на овие случаи кога и каде и да се појават“.

На картичките имало неовластена копија од печатот на ЦДЦ.

На 30 август, Смајли, наводно, објавил на Фејсбук користејќи го екранското име „Сопствениот Рафеал Смајли на Детроит“, повикувајќи ги луѓето да „Удри ме“ со најави за барањата за вакцина против СОВИД-19 во баровите во Њујорк и за студентите и персоналот на Државниот универзитет Вејн .

Тој, исто така, објави слика од една од лажните вакцински картички на профил на Инстаграм со екранско име „ralphie_imagined“, велејќи: „БРЗО ОСТАНАТ НЕКОЛКУ“.

Смајли е обвинет за измама со печати на оддел или агенција, измама со лични документи и трговија со фалсификувана стока.

Киерчак е обвинет за кражба на владин имот и кражба или проневера поврзани со програма за здравствени придобивки.

„Во време кога Американците желно сакаат да се вратат на нормален начин на живот, овие фалсификувани картички со вакцини ја поткопуваат нашата доверба во вакцините за Ковид-19“, рече Венс Календер, специјален агент задолжен за теренските канцеларии за истраги за домашна безбедност во Мичиген и Охајо.

Контактирајте со Кристен Џордан Шамус: kshamus@freepress.com. Следете ја на Твитер @kristenshamus.

Претплатете се на Слободен печат.

Соединетите Американски Држави надминаа 900.000 смртни случаи од коронавирус во услови на позитивни податоци што укажуваат на тоа дека најлошото би можело да биде во ретровизорот дури и кога статистичките предупредувачки светла трепкаат на контролната табла за пандемијата.

Напливот на омикронската варијанта што ги турна дневните бројки на инфекции на нови височини се чини дека се намалува. Дневните инфекции и хоспитализацијата се намалуваат. Одморот, сепак, може да биде краткотраен.

„Гарантирано ни е да имаме уште една варијанта“, изјави за USA TODAY Мелиса Нолан, доцент по епидемиологија и биостатистика на Факултетот за јавно здравје Арнолд на Универзитетот во Јужна Каролина. „Иако сегашните вакцини и бустери работеа за омикрон, тие се со помала веројатност да делуваат против идните варијанти“.

Секој пат кога вирусот ќе зарази некого, мутира во многу мала количина. Овие мали промени се јавуваат и кај пробивните инфекции кај вакцинираните. И се собираат милиони нови инфекции, рече Нолан.

Вакцинациите остануваат клучни

Повторувачката тема на јавно-здравствените службеници останува вакцинацијата. Просечно повеќе од 2.000 Американци умираат дневно, покажуваат податоците на Центрите за контрола и превенција на болести. Мутациите и различниот статус на вакцинација донекаде ги заматуваат податоците, но д-р Роберт Лахита, автор на „Имунитет силен“, рече дека веројатноста да умрете од СОВИД-19 е околу 20 пати поголема ако сте невакцинирани.

Невакцинираните, исто така, имаат поголема веројатност да добијат долг COVID-19, постојани симптоми кои можат да предизвикаат проблеми со подвижноста, оштетување на срцето и тахикардија, оштетување на белите дробови и отежнато дишење, губење на вкус и мирис и многу повеќе. Овие проблеми може да траат шест месеци или подолго, или би можеле да бидат трајни, рече Лахита, директор на Институтот за автоимуни и ревматски болести во Сент Џозеф Хелт во Њу Џерси.

„Многу е опасно да се остане невакциниран против овој вирус“, рече Лахита.

Д-р Метју Хајнц, интернист во Тусон, Аризона, рече дека е „преплашен“ дека лабавите напори за вакцинација го подготвуваат светот за варијанта која е многу пренослива како омикрон, но има повисока стапка на смртност. Со сегашното темпо, нацијата ќе надмине 1 милион смртни случаи за помалку од два месеци – колку време му требаше на коронавирусот за да ги одземе последните 100.000 американски животи.

Без разлика дали ќе бидат потребни два, три, четири или шест месеци, САД апсолутно ќе го надминат прагот, рече Хајнц. Премногу луѓе, рече тој, избираат да ја игнорираат науката, јавното здравје и она што е најдобро за нивната заедница.

800.000 смртни случаи и броење во САД: „Нема прашање дека ќе достигнеме 1 милион“

Во Аризона во ноември, невакцинираните луѓе имале повеќе од 30 пати поголеми шанси да умрат од инфекција со СОВИД-19 отколку целосно вакцинираните луѓе, рече Хајнц.

„Навистина треба да го направиме ова слоган што скоро сите го знаат – како што Geico го постигна со нивните привлечни реклами за геко“, рече Хајнц. „Неверојатната бројка треба да биде доволна за да ги продаде сите што ги добиваат снимките и да ги убеди воздржаните сакани да го сторат истото“.

Првичните вакцини се израмнети, а помалку од две третини од Американците се целосно вакцинирани и покрај широко достапниот пристап. Вајоминг, Ајдахо, Мисисипи и Алабама имаат стапки на вакцинација под 50%.

Интересот за бустер снимки опаѓа: 42% од целосно вакцинирани Американци примиле бустер доза, според ЦДЦ. Просечниот број на засилувачки снимки дадени дневно се намали од 1 милион пред два месеци на помалку од половина.

Дали пробивните случаи ја сменија перцепцијата за вакцините?

Д-р Луси Мекбрајд, интернист во Вашингтон и автор на неделен билтен за СОВИД-19, изјави за USA TODAY дека верува дека луѓето изгубиле верба во вакцините кога омикрон поттикнал толку многу пробивни случаи. Благата верзија на СОВИД-19 по вакцинацијата не е неуспех на вакцината, рече таа – тоа е успешна приказна ако не сте во болница.

„Ако ги погледнете најновите податоци на ЦДЦ, тие известуваат дека во октомври и ноември, просечната неделна шанса за засилено лице да умре од СОВИД-19 била околу 1 на милион“, рече Мекбрајд.

Тие шанси се зголемија поради преносливоста на омикрон, но „ризикот да се разболите сериозно или да умрете од СОВИД-19 е многу мал откако ќе добиете засилувач“, рече Мекбрајд.

МАП на САД COVID-19: Следење на случаи и смртни случаи

Кога пак ќе се гушкаме?

Експертите дадоа мешани критики за патот што ќе го помине пандемијата во следните неколку години. Лахита е нахакан за враќање во нормала до 2023 година. Секогаш ќе има СОВИД-19, исто како што секогаш ќе има грип, но луѓето ќе се прилагодат, рече тој.

„Нема повеќе маски, нема повеќе ограничувања за патување, масовни инфекции, преполни болници“, рече тој.

Веројатни се годишни вакцини, а Лахита рече дека е добро што Американците ја ценат важноста на дезинфекција и миење на рацете.

„Но, тие ќе се чувствуваат удобно повторно да се гушкаат, дефинитивно, под претпоставка дека личноста што ќе ја прегрнат не кашла насекаде“, рече Лахита.

Хајнц е помалку оптимист, не очекува условите да бидат многу различни за две години. Човечкото однесување ќе продолжи да има огромно влијание, рече тој, вклучително и дали луѓето патуваат за време на празниците или пролетните паузи и дали ќе носат маски кога ќе им бидат упатени од властите за јавно здравје.

Ќе има бранови низ целиот свет управувано од регионалното ниво на вакцинација и подготвеноста на јавноста да ги следи напорите за ублажување наметнати од властите, рече тој.

„НЕ МОЖЕ ДА ВЕРУВА НИЕ СМЕ ТУКА“: САД достигнаа 700.000 смртни случаи од СОВИД-19, пресвртница што никогаш не очекувавме да ја достигнеме

„Продолжувам да сум занемен од бројот на намерно невакцинирани поединци, особено откако видовме дека толку многу милиони Американци ја примаат оваа безбедна и многу ефикасна вакцинација“, рече Хајнц.

Огбонаја Оменка, доцент и директор за различности на Универзитетскиот колеџ за фармација и здравствени науки Батлер, рече дека е тешко да се предвиди иднината на пандемијата и односот помеѓу заразната болест и нејзиниот домаќин – луѓето – бидејќи е невозможно да се предвиди што секој ќе направи следно.

„Траекторијата на пандемијата секогаш ќе биде водена од природата на вирусот, одговорот на луѓето и улогата на факторите на животната средина“, рече Оменка.

И луѓето кои страдаат од тоа „за жал можеби нема да закрепнат“, рече тој.

Пандемија мешаница

На глобално ниво, вестите се измешани. Новите случаи и смртни случаи пријавени во африканскиот регион се намалуваат најмалку три последователни недели по петнеделен пораст. Британија ги олеснува ограничувањата; Финска и Данска ги отфрлаат сите.

„Вечерва можеме да почнеме да ги спуштаме рамениците и повторно да ги најдеме нашите насмевки“, рече данската премиерка Мете Фредериксен. „Се осмелуваме да веруваме дека сме низ критичната фаза.

Дневната крива на инфекција во Русија се искачува речиси директно. Токио започна масовно засилување на инокулација за да се спротивстави на зголемените инфекции, а канадскиот премиер Џастин Трудо беше позитивен на коронавирусот.

ПОГЛЕД НА „STEALTH“ OMICRON: Новата варијанта, BA.2, пристигна во САД, но не паничете, велат експертите

Завршувањето на „акутната фаза“ на пандемијата ќе бара високи стапки на вакцинација, правична здравствена заштита и повеќе истражувања, рече генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Загрижени сме што во некои земји се појави наратив дека поради вакцините и поради високата преносливост и помалата сериозност на омикрон, спречувањето на пренесувањето повеќе не е можно и повеќе не е потребно“, рече Тедрос. „Ништо не може да биде подалеку од вистината“.

Контролата, а не искоренувањето, е клучна

Целта, велат експертите, е да се контролира Ковид-19, а не да се искорени. Мапата на ЦДЦ на американски окрузи кои се занимаваат со висок пренос ги прикажува сите, освен неколку окрузи на највисокото ниво.

„Вакцините и бустерите се нашата најдобра опција за излез од пандемијата“, рече Нолан. „Ако можеме да достигнеме 70% вакцинација на национално ниво, ќе имаме шанса да почнеме да гледаме промена на преносот“.

ЧЕТВРТ ЈАБ? Четвртата вакцина против КОВИД-19 може да помогне на имунокомпромитирани, но можеби не е потребна за секого

Contents

Let your friends know this also :)